پی آر پی مو

هر آنچه که باید درباره ی روش پی آر پی مو بدانید

ریزش یا کم پشت شدن مو یکی از مشکلات بسیار رایج در اول جوانی است. روش های درمانی گوناگونی برای حل این مشکل وجود دارد که یکی از آنها، درمان با استفاده از روش پی آر پی مو است که در این مقاله به بررسی آن می پردازیم.

با وجود پیشرفت علم پزشکی، روش های موثر زیادی وجود دارد که منجر به رشد طبیعی مو می شود، یکی از این درمان ها، درمان با PRP (پی آر پی مو ) است که از موثرترین راه های حل مشکل ریزش مو به شمار می رود.

درمان مو به روش PRP

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت جهت قطع ریزش مو و تقویت موهای نازک و ضعیف و تحریک رشد موها انجام می‌شود.  پلاسمای غنی از پلاکت با استفاده از سوزنی بسیار ظریف و خاص به پوست سر یا نواحی تحت درمان تزریق می شود. این روشی طبیعی است که از پلاسمای خود شخص برای بهبود ریزش مو استفاده می کند.

این درمان هم برای زنان و هم مردان به کار می رود. ببینیم معنای PRP یا پلاسمای غنی از پلاکت چیست و چطور به دست می آید:

  • این محصول، یکی از مشتقات پلاکت است که تغلیظ شده، یعنی مربوط به خون خود بیمار است و از منبع خارجی به دست نیامده است.
  • از شخص خون گرفته می شود و وقتی این خون سانتریفیوژ شد، پلاسمای غنی از پلاکت از آن جدا می شود. پس PRP در نتیجه ی جداسازی پلاسما از خون و تغلیظ آن به دست می آید.

مراحل درمان با روش PRP

این درمان چهار مرحله دارد که به شرح زیر است:

گام اول: خون گرفتن

در مرحله ی اول این درمان، ۳۰ تا ۶۰ میلی لیتر خون از بدن بیمار (معمولاً از بازو) گرفته می شود.

گام دوم: جداسازی

گام دوم، جداسازی پلاسمای غنی از پلاکت است. فرآیند جداسازی پلاکت از خون شامل دو مرحله سانتریفیوژ با سرعت های متفاوت است.

مرحله ی اول، چرخش شدید است. در این مرحله، پلاسمایی با پلاکت کم (PPP) از گلبول های قرمز خون و پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) جدا می شود. مرحله ی دوم، چرخش آرام است که گلبول های قرمز را از PRP جدا می کند.

گام سوم: استخراج و فعالسازی

PRP از لوله ای که شامل سه فاز جداگانه ی PPP، PRP، و گلبول های قرمز است با استفاده از سرنگ جدا می شود. قبل از این که پلاسمای غنی از پلاکت به پوست سر بیمار تزریق شود، با استفاده از یک عامل فعالساز، فعال می شود.

گام چهارم: تزریق

در آخرین مرحله، پلاسمای غنی از پلاکت به نواحی از سر که دچار ریزش هستند، تزریق می شود.

بیشتر بخوانید : دلایل ریزش مو

مزایای درمان با PRP

مزایای این درمان به شرح زیر است:

❇ این روش، درمانی موثر برای ریزش مو، بدون نیاز به جراحی است.

❇ در این درمان هیچ ماده ی شیمیایی مضری وجود ندارد.

❇ بیمار با پلاسمای غنی از پلاکت خون خودش درمان می شود.

❇ نتیجه بسیار نویدبخش است. در گذشته چندین مطالعه انجام شده است که نشان می دهد این درمان منجر به کاهش چشمگیر ریزش مو و افزایش تعداد متوسط فولیکول های مو در هر سانتیمتر مربع می شود.

❇ زمان بهبود کمتر از یک ساعت است.

عوارض جانبی پی آر پی مو

تا به حال عارضه ی جانبی مهمی در مورد این درمان گزارش نشده است. تنها چیزی که ممکن است بیمار تجربه کند، درد خفیف هنگام تزریق است.

بسیار مهم است که متخصص پوست در مورد سابقه ی پزشکی فامیلی و نوع پوست سر شما بررسی هایی انجام دهد تا هر نوع عارضه ی جانبی احتمالی را بتواند تشخیص دهد. به علاوه، درمان ریزش مو با PRP روشی است که ماده ی مورد استفاده در آن از بدن خود شخص به دست آمده است و همین موضوع، باعث می شود ریسک آلرژی به مواد و عوامل خارجی، کلاً حذف شود.

پی آر پی مومیزان موفقیت پی آر پی مو

مطالعات دانشمندان و متخصصان در سراسر دنیا نشان داده است که درمان ریزش مو با PRP یکی از موفقیت آمیزترین درمان های بدون جراحی برای جبران مشکل ریزش مو است.

در این درمان، در ۴-۳ ماه ابتدایی شاهد رشد مو خواهید بود. طبق نظر بیمارانی که از این درمان استفاده کرده اند، فرد بعد از درمان دچار هیچ عفونت و التهابی نمی شود. این روش به علت سادگی، امنیت، و بازدهی، یک گزینه ی بسیار مهم در درمان ریزش مو است.

.

نتایج درمان ریزش مو با PRP

بر اساس منطقه ی تحت درمان و علت ریزش مو، می توان پی آر پی مو را در ۶-۴ جلسه انجام داد که ممکن است با فاصله ی دو هفته انجام شود.

عموماً رویش مجدد مو بعد از دو تا سه جلسه قابل مشاهده است. میزان رشد موهای بیمار افزایش پیدا می کند و بین تزریق های اول تا چهارم، شاهد کاهش چشمگیر ریزش مو خواهید بود. با این حال، خیلی مهم است که بدانید نتایج مورد انتظار یک بیمار از درمان با PRP، خیلی به دلیل ریزش مو وابسته است.

سوالات پرتکرار در مورد درمان ریزش مو با PRP

آیا روش پی آر پی مو دردناک است؟

پی آر پی مو روش خشنی نیست. با این حال شاید درد بسیار خفیفی هنگام استفاده از سوزن ظریف آن احساس کنید. اما می شود با نظر دکترتان از ژل بی حسی استفاده کرد.

ریسک تزریق PRP چیست؟

هیچ ریسکی ندارد. اما باید مطمئن شوید که پیش دکتر باتجربه و حرفه ای در این کار، رفته اید. باید نتایج و عکس های قبل و بعد از درمان بیماران را هم درخواست کنید و ببینید.

جلسه ی درمان با PRP چقدر طول می کشد؟

بر اساس سابقه ی پزشکی فامیلی و این که درمان PRP با روش دیگری ترکیب شده یا نه، طول درمان از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اما معمولاً یک جلسه ی پی آر پی مو در یک ساعت تا یک ساعت و نیم به اتمام می رسد.

به چند جلسه پی آر پی مو نیاز دارم؟

تعداد جلسات مورد نیاز شما بستگی به ناحیه ی تحت درمان دارد. اما معمولاً از چهار تا شش جلسه است و ممکن است که پزشک، جلسات را با فاصله ی دو هفته ای ادامه دهد.

چه کسی کاندیدای ایده آل درمان ریزش مو با PRP است؟

فردی برای درمان ریزش مو با روش پی آر پی مو مناسب است که ناحیه ی دچار طاسی در او کوچک باشد یا دچار کم پشتی دائمی مو شده است. پیش از درمان، باید یک آزمایش خون انجام شود تا متخصص شما تعداد پلاکت های خون و نتیجه ی وجود عفونت خونی را بداند.

چه زمان منتظر نتایج درمان ریزش مو با PRP باشم؟

نتایج درمان بعد از ۳ ماه قابل مشاهده است. با این حال، برای دستیابی به نتایج کامل، ۱۲-۶ ماه زمان نیاز است.

آیا بعد از درمان با PRP دوره ی بهبودی وجود دارد؟

خوشبختانه نیاز به طی دوره ای برای بهبودی نیست، فقط به بیمار گفته می شود که به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت از شستن سر خودداری کند.

درمان ریزش مو با PRP شیوه ای است که برای افراد در هر رده ی سنی مناسب است. پیش از این که اقدام به استفاده از این روش کنید، مطمئن شوید که کلینیک معتبر و حرفه ای را برای انجام این کار انتخاب کرده اید. در این صورت، یک سر پر مو در انتظار شماست!

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

1 پاسخ
  1. تنها
    تنها گفته:

    خاهشن‌اول‌کل‌قیمت‌‌ازاول‌تااخر‌کاشت‌موبه‌بیماران‌علام‌کنید‌‌شاید‌‌کسی‌که‌برای‌کاشت‌میاد‌‌‌همون‌پول‌کاشت‌داره‌‌‌بگید‌که‌دوبراربر‌پول‌کاشت‌بایدکناربگزارند‌باتشکر

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.