پرکننده صورت

عوارض جانبی استفاده از پرکننده صورت

عوارض جانبی استفاده از پرکننده صورت

وقتی پا به سن می گذارید، پوست صورت قابلیت انعطاف پذیری خودش را از دست می دهد و همین، موجب پدید آمدن خطوط ظریف و چروک هایی می شود که در طول زمان عمیق تر می شوند. در این مقاله به بررسی عوارض استفاده از پرکننده صورت می پردازیم.

خوشبختانه برای این که بروز این چین و چروک ها را کم کنید، نیازی نیست که زیر تیغ جراحی بروید. پرکننده های صورت قابل تزریق، مثل بوتاکس و رستیلن، در بسیاری از افراد می توانند چروک ها را بدون نیاز به زمان بهبود طولانی، کاهش دهند.

خیلی از پرکننده های پوستی فقط یک راه موقت برای چروک ها هستند و معمولاً عمری از شش ماه تا یک سال دارند، اما ایمپلنت های دائمی صورت هم وجود دارند. از طرفی، پرکننده های دائمی و تزریقی صورت هم، مانند همه ی روش های طبی، ممکن است عوارض جانبی داشته باشند.

پرکننده های پوستی، مثل هیالورونیک اسید یا کلاژن، هم نوعی مواد آرایشی زیبایی هستند که برای کاهش موقتی چروک ها یا خطوط در پوست صورت استفاده می شوند. معمولاً این نوع درمان به صورت تزریق زیرپوستی در مناطقی که نیاز به درمان دارند، استفاده می شود. بیمارانی که می خواهند تزریق مواد پوستی داشته باشند باید از عوارض جانبی بالقوه ی این روش آگاه باشند.

.

عوارض جانبی تزریق صورت

قرمزی و تورم از عوارض پرکننده صورت

قرمزی و تورم ناحیه ی تزریق طبیعی است و معمولاً بعد از چند ساعت فروکش می کند. ممکن است بعد از دریافت تزریق مواد پرکننده ی صورت، بخواهید از پوشاننده ها و لوازم آرایشی استفاده کنید تا قرمزی را بپوشانید. اگر از ایمپلنت های دائمی صورت مثل مواد پرکننده استفاده کنید، قرمزی و تورم ممکن است طولانی تر شود و برای چندین روز تا چند هفته ادامه داشته باشد. برای کاهش تورم در چنین مواردی باید از کمپرس یخ استفاده کنید.

فلجاز عوارض پرکننده صورت

بعضی پرکننده های صورت مثل بوتاکس و میبلوک، از سم خالص بوتولیسم استفاده می کنند. وقتی تزریق انجام شد، سم بوتولیسم موجب فلج خفیف و موقت ماهیچه ها در محل تزریق می شود تا چروکیدگی پوست را کم کند.

اما در برخی موارد، این سم به مناطق دیگری از بدن می رود و باعث بروز مشکلاتی برای سلامتی می شود. سم بوتولیسم می تواند به سمت ماهیچه های تنفسی برود و درنتیجه دشواری در بلعیدن می تواند منجر به ورود مواد غذایی و مایعات به شش ها و ایجاد پنومونی یا ذات الریه شود.

برآمدگی از عوارض پرکننده صورت

بیولوژی و نوع ماده ی پرکننده ای که انتخاب می کنید می تواند تا حدی تعیین کند که این مواد چطور زیر پوستتان می نشینند.

اگر از محصولات پر کننده با پایه ی هیالورونویک اسید، مثل رستیلن، استفاده کنید ممکن است در ناحیه ی تزریق و اطراف آن دچار برآمدگی پوستی شوید و وقتی صورتتان را لمس می کنید حس کنید مواد زیر پوستتان هستند.

این اثر معمولاً، اما نه همیشه، در طول زمان از بین می رود. به علاوه، پرکننده های با پایه ی هیالورونیک اسید ممکن است از ناحیه ی تزریق به دیگر نواحی صورت شما بروند.

مرگ سلولی پوست از عوارض پرکننده صورت

مرگ سلول های پوست، یکی از عوارض جانبی نادر پرکننده های پوست است که در بعضی بیماران بروز پیدا می کند. این مشکل ممکن است زمانی رخ دهد که پوست و یا دیگر بافت ها هنگام اعمال روش، دچار آسیب جدی شوند یا بعد از درمان، عفونت ایجاد شود.

مرگ سلولی پوست زمانی بیش ترین احتمال بروز را دارد که پرکننده های پوستی برای پرکردن پوست اطراف لب ها یا وسط پیشانی استفاده شوند. مرگ سلولی می تواند باعث ایجاد اسکار و جای زخم شود و در نهایت به جراحی نیاز پیدا کند.

خونریزی یا کبودی از عوارض پرکننده صورت

خونریزی یا کبودی غیر معمول می تواند یکی از عوارض جانبی استفاده از پرکننده های پوست باشد. رنگ پوست نواحی اطراف ناحیه ی تحت درمان ممکن است قرمز تیره، بنفش یا حتی آبی به نظر برسد و نسبت به لمس حساس باشد. خونریزی خفیف در پی درمان، طبیعی است اما در صورتی که خونریزی شدید و مداوم بود باید فوراً به پزشک مراجعه کرد.

تغییر رنگ پوست از عوارض پرکننده صورت

روشن شدن یا تیره شدن پوست یکی از عوارض جانبی است که ممکن است بعد از استفاده از پرکننده های پوست اتفاق بیفتد. این اثر جانبی گاهی به صورت افزایش رنگدانه و گاهی به شکل کاهش رنگدانه بروز می کند و معمولاً موقت است اما در برخی بیماران ممکن است دائمی باشد. بیمارانی که نگران تغییر رنگ غیرمعمول پوستشان بعد از استفاده از پرکننده ها هستند، بهتر است به یک متخصص پوست مراجعه کنند.

عفونت از عوارض پرکننده صورت

بعضی از بیماران ممکن است بعد از استفاده از پرکننده های پوست، دچار عفونت در ناحیه ی تزریق شوند. ناحیه ی دچار عفونت، متورم و خارش دار می شود یا ممکن است دچار زخم و عارضه های پوستی شود. بیمارانی که بعد از استفاده از مواد پرکننده دچار عفونت های ویروسی یا باکتریایی می شوند، باید برای پیگیری و درمان به پزشک مراجعه کنند.

 

دکتر فاطمه یکه زارع متخصص کاشت مو و کاشت ابرو در کلینیک آرین سیما

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *