مزوتراپی

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی

مزوتراپی روشی است که در آن با استفاده از تزریق ویتامین ها، آنزیم ها، هورمون ها و عصاره های گیاهی، پوست سفت و جوان شده و چربی های اضافه آن از بین می روند.

این روش را پزشکی فرانسوی به نام میکل پیستور در سال ۱۹۵۲ به وجود آورد. مزوتراپی در ابتدا جهت تسکین درد استفاده می شد. از سال های پس از ابداع این روش، مزوتراپی در آمریکا و دیگر نقاط دنیا محبوبیت بسیاری کسب کرده است. امروزه مزوتراپی برای اهداف زیر استفاده می شود:

 • از بین بردن چربی ها در نواحی مانند شکم، ران، باسن، لگن، پا، دست و صورت
 • کاهش سلولیت (تجمع چربی)
 • محو کردن چروک و خطوط
 • سفت کردن و کشیدن پوست افتاده
 • شکل دهی دوباره به بدن
 • کم رنگ کردن نواحی پیگمانته پوست (دارای رنگدانه زیاد)
 • درمان آلوپسی (وضعیتی که سبب ریزش مو می شود)

این روش از تعدادی سوزن (نیدل) بسیار کوچک استفاده می کند تا مجموعه ای از تزریقات را به لایه میانی پوست (مزودرم) وارد کند. در واقع، عملکرد اصلی مزوتراپی تصحیح و درمان مشکلات زمینه ای می باشد که سبب آسیب به پوست می شوند. از این مشکلات می توان به گردش خون ضعیف و التهاب اشاره کرد.

قاعده یکسانی برای موادی که در مزوتراپی تزریق می شوند، وجود ندارد. پزشکان محلول های بسیار متخلف و متنوعی را استفاده می کنند که شامل موارد زیر می شوند:

 • دارو های تجویزی مانند وازودیلاتور ها و آنتی بیوتیک ها
 • هورمون ها مانند کلسی تونین و تیروکسین
 • آنزیم ها مانند کلاژناز و هیالورونیک اسید
 • عصاره های گیاهی
 • ویتامین ها و مواد معدنی

آماده شدن برای عمل مزوتراپی

فرد قبل از انجام عمل جهت دانستن موارد مورد انتظار با پزشک ملاقات می کند. ممکن است فرد مجبور باشد به مدت یک هفته قبل از عمل از مصرف آسپرین (بافرین) و دیگر دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی خودداری کند. این مسکن های درد می توانند خطر خونریزی و کبودی را در حین مزوتراپی افزایش دهند.

در هر جلسه چه مواردی اتفاق می افتند؟

در هر جلسه، ممکن است داروهای بی حس کننده به پوست فرد اعمال شده و یا نشوند. مجموعه ای از تزریقات با استفاده از سوزن های کوچک و مخصوص صورت می گیرد. این سوزن ها می توانند به یک دستگاه مکانیکی وصل شوند تا تعداد زیادی تزریقات به صورت پیاپی انجام شوند.

بسته به شرایطی درمانی که فرد در آن قرار دارد، این تزریقات می توانند در عمق های متفاوت (۱ تا ۴ میلی متر) به درون پوست انجام شوند.

ممکن است پزشک، نیدل را به صورت زاویه دار در پوست فرد قرار دهد و یا هنگام تزریق مچ خود را به سرعت حرکت دهد. هر تزریق ممکن است تنها یک قطره کوچک از محلول را در پوست قرار دهد.

جهت دستیابی به اثرات مطلوب به چندین جلسه مزوتراپی نیاز می باشد. همچنین فرد باید انتظار ۳ تا ۱۵ مراجعه به پزشک را داشته باشد. در ابتدا، فرد هر ۷ تا ۱۰ روز تزریقات را دریافت می کند. در صورتی که پوست شروع به بهبودی کرد، درمان ها به هر دو هفته یکبار یا یکبار در ماه تغییر خواهند کرد.

میزان موثر بودن روش مزوتراپی

نمی توان تاثیر گذار بودن مزوتراپی را تعیین کرد زیرا مواد و تکنیک های بسیار متنوعی در این روش به کار گرفته می شوند. مطالعات کمی جهت ارزیابی این روش انجام شده و بسیاری از مطالعات انجام شده گسترده نبوده اند.

مزوتراپی صورت

مزوتراپی صورت

مقایسه مزوتراپی با لیپوساکشن

مزوتراپی به عنوان یک جایگزین غیر جراحی برای عمل لیپوساکشن جهت از بین بردن چربی های ناخواسته در نظر گرفته می شود. لیپوساکشن به طور دائمی چربی های نواحی شکم، ران ها و کمر را از بین می برد. جراحان زیبایی این فرایند را با وارد کردن یک لوله پلاستیکی باریک از طریق یک برش در پوست انجام می دهند. این لوله به وسیله یک مکش جراحی چربی داخل بدن را مکش می کند.

لیپوساکشن با بیهوشی است

عمل لیپو ساکشن تحت بیهوشی انجام می شود. با اینکه تصور می شود لیپوساکشن در از بین بردن دائمی چربی موثر می باشد اما دوره بهبودی آن می تواند تا ۶ هفته به طول انجامد. همچنین، این عمل خطراتی مانند آسیب به اعصاب و عروق خونی، شکل گیری های نامناسب پوست، سوختگی و ابتلا به عفونت را دارد. لیپوساکشن عملی گران است.

مزوتراپی به اندازه لیپوساکشن تهاجمی نیست

مزوتراپی به اندازه لیپوساکشن تهاجمی نبوده و در آن هیچ برشی بر روی بدن بیمار صورت نمی گیرد. این عمل قیمتی کمتر از لیپوساکشن دارد. با این وجود، ممکن است جهت دستیابی به نتایج دلخواه فرد به ۱۰ جلسه درمانی یا بیشتر نیاز داشته باشد. موثر بودن مزوتراپی در از بین بردن چربی مشخص نبوده و تحقیقات چندانی جهت ارزیابی آن صورت نگرفته است. همچنین، روش های انجام مزوتراپی بسته به محل انجام، متغیر هستند.

لیپولیز تزریقی یکی دیگر از درمان های غیر تهاجمی است که به مزوتراپی شباهت دارد. اصطلاحات مزوتراپی و لیپولیز تزریقی با اینکه فرق های جزئی با هم دارند، معمولا به جای هم بکار می روند. در حین لیپولیز تزریقی، پزشک جهت شکستن چربی ها مواد فسفوتیدیل کولین و داکسی کولات را به لایه چربی زیر پوست تزریق می کند.

.

خطرات و عوارض مزوتراپی

افرادی که مزوتراپی انجام داده اند بیان می کنند که در صورت مراجعه به پزشک آموزش دیده خطرات به حداقل می رسند. عوارض جانبی گزارش شده شامل موارد زیر می شوند:

 • حالت تهوع
 • درد
 • حساسیت
 • تورم
 • خارش
 • قرمزی
 • کبودی
 • برآمدگی در محل تزریق
 • لکه های سیاه بر روی پوست
 • راش پوستی
 • عفونت
 • جای زخم

دوره بهبود پس از عمل مزوتراپی

از آنجایی که مزوتراپی روشی غیرتهاجمی است، معمولا نیازی به دوره بهبودی ندارد. افراد بسیاری قادرند تا بلافاصله پس از عمل به فعالیت های روزانه خود بازگردند. افراد دیگر ممکن است در اثر درد و تورم نواحی تزریق نیاز داشته باشند تا یک روز به خود استراحت دهند.

آیا مزوتراپی می تواند برای ریزش مو نیز استفاده شود؟

علاوه بر درمان چروک ها و از بین بردن چربی های ناخواسته، مزوتراپی می تواند برای درمان ریزش مو در اثر آلوپسی نیز مورد استفاده قرار گیرد. در این روش درمانی، عصاره های گیاهی طبیعی، ویتامین ها یا دارو هایی مانند فیناستروید و میانوکسیدیل به سر تزریق می شوند. افرادی که از مزوتراپی مو برای درمان ریزش مو استفاده کرده اند بیان دارد که این روش:

 • نامتعادلی های هورمونی را در اطراف فولیکول های مو تنظیم می کند.
 • مو را تغذیه می کند.
 • گردش خون را بهبود می بخشد.

مزوتراپی صورت

هنگامی که خستگی ناشی از استرس شروع به تاثیر بر روی زیبایی طبیعی صورت می کند، فرد می تواند با انجام درمان مزوتراپی صورت ، قوام و جلوه واقعی صورت را به آن برگرداند. با اینکه این عمل به دلیل چند جلسه ای بودن قیمتی متوسط دارد، اما نتایج آن مطلوب می باشند. این روش درمانی شامل تزریق موادی به زیر پوست است که سبب جوان سازی و جلوگیری از پیری آن می شوند. علاوه بر آن، این روش نه تنها پوست را دوباره جوان می کند بلکه به آن قوام، انعطاف و حالتی ارتجاعی می بخشد.

مزایای مزوتراپی صورت

این مواد شگفت انگیز اثری مشابه پمادهای مرطوب کننده و تغذیه رسان بر روی پوست دارند، اما هنگامی که به درون پوست تزریق می شوند اثر بیشتری از خود بر جای می گذارند. به طور خلاصه، مزوتراپی صورت شامل تزریق ویتامین ها و دیگر مواد مغذی به درون صورت می باشد که به فرد کمک می کنند تا جوان تر و تندرست تر به نظر برسد.

مواد تزریق شده در مزوتراپی شامل چه مواردی می شوند؟

به طور عمومی، این مواد متشکل از آنتی اکسیدان ها، آمینو اسید ها، ویتامین ها و مواد معدنی هستند. این موارد، مواد مغذی ضروری برای آب رسانی و تغذیه سلول های پوست صورت و همچنین افزایش تولید کلاژن می باشند. با این حال، موارد دیگری نیز در این مواد جای دارند که مهم ترین های آن ها عبارتند از:

#هیالورونیک اسید

این مورد، ماده ای است که به طور طبیعی در بدن ما وجود داشته و نقش آن عمل به عنوان یک اسفنج مولکولی جهت جذب آب هزاران بار بیشتر از وزن خود می باشد. همین سبب می شود که این ماده سطح خوبی از آب رسانی و ظاهری تندرست را به پوست ببخشد.

هنگامی که میزان هیالورونیک اسید با گذشت سال ها کاهش می یابد، پوست شکننده و نازک شده و چروک های کوچک و از بین رفتن های بافتی شروع به تشکیل شدن می کنند. هنگامی که در مزوتراپی این ماده تزریق می شود در واقع پوست از داخل دوباره آب رسانی می شود.

#دی اتیل آمینو اتانول

این ماده نقش یک ماده پایدار کننده و آنتی اکسیدان را در غشای پلاسمایی سلول ایفا کرده و پوست را از آسیب های ایجاد شده توسط رادیکال های آزاد محافظت می کند.

مزوتراپی صورت چگونه انجام می شود؟

انجام این فرایند آسان می باشد. این عمل شامل اعمال تزریقات کوچک ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان به زیر پوست می شود. این عمل می تواند بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به طول انجامد. معمولا، جهت دریافت بهترین نتایج به ۸ تا ۱۴ جلسه درمانی نیاز است. همچنین، پایداری این روش بسته به عوامل مختلفی مانند نوع پوست فرد و سن او، متغییر است.

به طور معمول، جلسات درمانی با یک هفته فاصله انجام شده و نتایج با انجام حداقل دو جلسه روتوش (چک و تنظیم کردن) در سال حفظ می شوند.

مزوتراپی صورت

مزایای مزوتراپی صورت

به طور خلاصه، می توان گفت که مزایای اصلی مزوتراپی صورت عبارتند از:

 • داشتن صورتی جوان تر و سالم تر
 • از همان جلسه اول فرد متوجه رطوبت بیشتر پوست خود خواهد شد.
 • این روش به صورت، یک پارچگی و درخشش بیشتری می دهد.
 • چین و چروک های صورت محو شده و پوست دوباره ساخته خواهد شد.
 • یک مزیت بزرگ دیگر این روش این است که در آن نیازی به اعمال ماده بی حسی نمی باشد و همین مورد خطر ابتلا به عوارض جانبی را بسیار کاهش می دهد. این روش کاملا بدون درد بوده و نیازی به زمانی جهت بهبودی ندارد.

خطرات مزوتراپی صورت

همانند تمامی روش های درمانی دیگر، مزوتراپی صورت نیز اثرات جانبی مربوط به خود را دارد اما این اثرات جانبی بسیار خفیف بوده و برای مدت کوتاهی دوام دارند.

معمولا این اثرات جانبی در نواحی ظاهر می شوند که تزریق صورت گرفته است. این اثرات جانبی به نوع روش در هنگام اعمال تزریق و همچنین مواد استفاده شده بستگی دارند.

از عوارض جانبی این روش درمانی می توان به مقدار کمی درد اشاره کرد که به نوع سوزن های (نیدل های) استفاده شده بستگی دارد.

تورم موضعی و کبودی های کوچک در محل تزریق از دیگر عوارض جانبی این روش درمانی هستند. احتمال بروز حساسیت نیز در اثر استفاده از این روش وجود دارد. با اینکه این مورد متداول نیست اما در اثر حرکات نامناسب بیمار یا بی تجربگی فرد انجام دهنده عمل، بریدگی هایی در سطح پوست به وسیله سوزن می تواند به وجود آید.

این عوارض جانبی معمولا گذرا بوده و می توانند به مدت ۲ یا ۳ روز به طول انجامند. یک عارضه جانبی دیگر که بسیار نادر می باشد ایجاد عفونت به وسیله باکتری های موجود در محیط می باشد. این وضعیت می تواند جدی بوده اما راه درمان نیز دارد. در صورتی که فرد هر گونه عوارض جانبی را تجربه کند باید فورا با پزشک خود تماس بگیرد.

آیا مزوتراپی صورت راه حل نهایی و دائمی در برابر پیری است؟

خیر، همان گونه که گفته شد، لازم است تا فرد حداقل دو جلسه در سال جهت روتوش به پزشک مراجعه کند. علاوه بر این، فرد باید پس از انجام یک جلسه درمانی، مراقبت بیشتری از پوست خود انجام دهد. از جمله این مراقبت ها می توان به نرفتن به مکان های مرطوب، قرار نگرفتن در معرض دمای زیاد یا اشعه مستقیم خورشید، و اجتناب از رفتن به استخر، ساحل، سونا و… می باشد.

مصرف پمادهای تغذیه کننده و آب رسان جهت مراقبت از پوست نباید فراموش شود. استفاده از پمادهای BellaVei راهی عالی جهت تکمیل جوان سازی پوست می باشد. این پماد ها از مواد کاملا طبیعی ساخته شده و مواد مغذی، ویتامین و موادی معدنی را که پوست جهت جوان و تندرست ماندن نیاز دارد به آن می رسانند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.