درمان شوره سر

علت شوره سر چیست؟ [ + درمان شوره سر ]

شوره سر عارضه ای در پوست سر است. شوره سر سبب پوسته پوسته شدن آن می شود. این عارضه اغلب با خارش همراه است. درمان شوره سر زمان بر ولی شدنی است.

علت اصلی شوره سر معلوم نیست. اما عوامل مختلفی سبب افزایش خطر ابتلا به آن می شوند. شوره سر با بهداشت ضعیف ارتباطی ندارد. با اینحال ممکن است در افرادی که موهای خود را شستشو نداده یا شانه نمی کنند، بیشتر دیده شود. این عارضه، می تواند خجالت آور باشد. درمان شوره سر معمولا دشوار است.

حقایقی کوتاه درباره شوره سر

در اینجا چند نکته کلیدی درباره شوره سر گفته شده است. برای جزئیات بیشتر به متن اصلی مقاله مراجعه کنید.

  • شوره سر عارضه ای شایع اما خجالت آور است که درمان آن می تواند دشوار باشد.
  • این عارضه ارتباطی با بهداشت نداشته اما شستشو و شانه کردن موها می تواند به زدودن پوسته های قدیمی پوست سر کمک کند.
  • عوامل خطر شوره شامل برخورداری از یک نوع خاص پوست سر یا وضعیت هایی پزشکی است. که در اثر استفاده از محصولات نامناسب مو به وجود می آیند.
  • درمان های مختلفی به صورت بدون نسخه وجود دارند، اما موارد شدید، باید توسط پزشک معاینه شوند.

درمان شوره سردرمان های خانگی شوره سر

هدف فرایند درمان، توقف شوره سر به وسیله آهسته کردن تولید دوباره سلول های پوست یا مقابله با تولید مخمری (نوعی قارچ) است که احتمال دارد شوره را به وجود آورده باشد.

استراتژی و نوع درمان به سن بیمار و شدت شوره سر بستگی دارد. با این وجود، چندین درمان خانگی و تغییر در سبک زندگی وجود دارند که می توانند مفید باشند. این درمان ها و تغییرات شامل موارد زیر می شوند:

مدیریت استرس

استرس می تواند سبب شروع شوره سر در برخی افراد شود بنابراین، مدیریت بهتر آن می تواند علائم شوره سر را کاهش دهد.

شستن بیشتر موها با شامپو

در صورتی که مو و پوست سر چرب باشند، شستشوی روزانه آن ها می تواند مفید باشد.

نور خورشید

قرار گرفتن به مقداری کم در برابر نور خورشید می تواند مفید باشد.

روغن درخت چای

با اینکه شواهدی کمی وجود دارد اما برخی افراد باور دارند ترکیباتی که شامل روغن درخت چای می شوند به کاهش علائم شوره سر کمک می کنند. این ماده می تواند در برخی افراد حساسیت ایجاد کند، بنابراین با احتیاط باید مصرف شود.

بیشتر بخوانید : علت ریزش مو و درمان آن

درمان شوره سر

شامپوها و محصولات پوست سر در اغلب داروخانه ها و فروشگاه های پزشکی و بهداشتی وجود دارند. این موارد می توانند درماتیت سبورئیک را کنترل کنند، اما قادر به درمان آن نیستند.

شامپوها و محصولات پوست سر

قبل از استفاده از شامپوهای ضد قارچ، افراد باید با احتیاط سعی کنند تا حد امکان هر گونه شوره و نواحی پوسته پوسته را جدا کنند. این کار سبب افزایش تاثیرگذاری شامپو می شود.

بهترین شامپو برای شوره سر

بهترین شامپو برای شوره سر شامپویی است که دارای حداقل یکی از مواد زیر است. بسیاری از شامپو های ضد قارچ و ضد شوره حداقل شامل یکی از عناصر فعال زیر هستند:

#کتوکنازول

این مورد یک ضد قارچ موثر است. شامپو های محتوی این ماده می توانند در هر سنی استفاده شوند.

#سلنیوم سولفید

این ماده تولید روغن های طبیعی را توسط غده های پوست سر کاهش داده و در درمان شوره سر موثر است.

#پیریتیون روی

این مورد رشد مخمر را آهسته می کند.

#قطران زغال سنگ

قطران زغال سنگ یک عامل طبیعی ضد قارچ است. استفاده طولانی مدت از این ماده بر روی موهای رنگ شده می تواند سبب لکه دار شدن آن ها شود. صابون های قطران نیز می توانند حساسیت پوست سر را به نور خورشید افزایش دهند، بنابراین مصرف کنندگان باید هنگام رفتن به بیرون از خانه از یک کلاه استفاده کنند. استفاده از مقادیر بالای قطران زغال سنگ می تواند سرطان زا باشد.

#سالیسیلیک اسیدها

این مواد به از بین رفتن سلول های پوست سر کمک کرده ولی تولید دوباره سلول های پوست را آهسته نمی کند. بسیاری از ماسک های پوست سر، محتوی سالیسیلیک اسید ها هستند. درمان با این مواد گاهی اوقات سبب خشک تر شدن پوست و بدتر شدن پوسته ریزی می شود.

#روغن درخت چای (Tea-tree oil)

این روغن از درخت چای استرالیایی گرفته می شود و در بسیاری از شامپوها وجود دارد. این ماده از دیرباز به عنوان یک ضد قارچ، آنتی بیوتیک و ماده ای ضد عفونی کننده استفاده شده است. برخی افراد به این ماده حساسیت دارند.

بهترین استراتژی، انتخاب شامپویی حاوی یکی از این عناصر و شسشتوی روزانه مو تا کنترل شدن شوره سر می باشد. پس از این، دفعات استفاده از این شامپو می تواند کاهش یابد.

استفاده از شامپوی ضد شوره به جای شامپوی معمولی می تواند مفید باشد. برخی شامپوها ممکن است پس از مدتی تاثیر اولیه خود را از دست بدهند. در آن صورت، عوض کردن آن با شامپویی که حاوی یک عنصر یا ماده ای دیگر است می تواند ایده مناسبی می باشد.

برخی شامپو ها باید در حدود 5 دقیقه بر روی پوست سر باقی بمانند و شسشتوی سریع آن ها زمان کافی را جهت داشتن عملکرد مناسب به آن عناصر نمی دهد. مصرف کنندگان باید از دستورالعمل های موجود بر روی شامپو پیروی کنند.

علت شوره سر , درمان شوره سرعلل شوره سر

علت دقیق شوره سر مشخص نیست. یک نظریه بیان دارد از آنجایی که این عارضه در دوره بلوغ اتفاق می افتد، می تواند به تولید هورمون ها مربوط باشد. در اینجا 10 عامل احتمالی شوره بررسی می شود.

1- درماتیت سبورئیک

افراد مبتلا به درماتیت سبورئیک پوستی چرب و تحریک شده داشته و احتمال بیشتری وجود دارد که به شوره سر دچار شوند.

درماتیت سبورئیک نواحی بسیاری از پوست را از جمله پشت گوش ها، ناحیه استخوان جناغ، ابروها و دو طرف بینی تحت تاثیر قرار می دهد. در این وضعیت، پوست قرمز، چرب و پوشیده از پوسته های سفید یا زرد می باشد.

درماتیت سبورئیک ارتباط تنگاتنگی با مالاسزیا دارد. مالاسزیا قارچی است که به طور معمول بر روی پوست سر زندگی کرده و از روغن ها و ترشحات فولیکول های مو تغذیه می کند. این قارچ، به طور معمول مشکلی به وجود نمی آورد اما در برخی افراد، بیش از حد فعال شده و سبب تحریک شدن پوست سر و تولید سلول های پوستی اضافی می شود. هنگامی که سلول های اضافی پوست مرده و می ریزند، با روغن موها و پوست سر ترکیب شده و شوره سر را به وجود می آورند.

2- شانه کردن ناکافی موها

شانه زدن یا برس کشیدن موها به طور معمول خطر ابتلا به شوره را کاهش می دهد، زیرا این کار به ریزش معمول پوست کمک می کند.

3- مخمر

افرادی که به مخمر حساسیت دارند شانس کمتری برای ابتلا به شوره سر دارند، بنابراین مخمر می تواند در شوره سر نقش داشه باشد. شوره سر معمولا در ماه های زمستان شدید تر و در هنگام گرم بودن آب و هوا بهتر است. این پدیده می تواند به این علت باشد که امواج فرا بنفش موجود در نور خورشید سبب مقابله با مخمر می شوند.

4- خشکی پوست

افراد  با پوست خشک به احتمال بیشتری به شوره سر دچار می شوند. هوای سرد زمستان به همراه اتاق های بیش از حد گرم شده، عامل خارش و پوسته پوسته شدن پوست هستند. شوره ای که از خشکی پوست ریشه می گیرد، پوسته هایی غیر روغنی و کوچکتر به وجود می آورد.

5- شامپوها و محصولات مراقبت از پوست

برخی محصولات مراقبتی مو می توانند سبب قرمزی، خارش و پوسته پوسته شدن پوست سر شوند. شستشوی متداول با شامپو از آنجایی که می تواند پوست سر را تحریک کند، ممکن است سبب ایجاد شوره سر شود.

برخی افراد بیان دارند که شستشوی ناکافی با شامپو می تواند سبب تجمع روغن و سلول های مرده پوست شده و در نهایت به ایجاد شوره ختم شود اما شواهد تایید کننده صحت این موضوع وجود ندارد.

6- برخی وضعیت های پوستی

افراد مبتلا به پسوریازیس، اگزما و برخی دیگر از اختلالات پوستی نسبت به دیگر افراد گرایش بیشتری جهت ابتلا به شوره سر دارند. تینئا کپیتیس، یک عفونت قارچی که تحت عنوان کرم حلقه ای پوست سر نیز شناخته می شود، می تواند سبب ایجاد شوره شود.

7- بیماری ها

افراد بالغ مبتلا به بیماری پارکینسون یا دیگر بیماری های عصبی بیشتر مستعد ابتلا به شوره سر یا درماتیت سبورئیک می باشند.

یک مطالعه نشان داد که بین 30 تا 83 درصد از افراد مبتلا به ایدز مبتلا به درماتیت سبورئیک می باشند. این نسبت در جمعیت عمومی 3 تا 5 درصد است. بیمارانی که در حال گذراندن دوره بهبودی از یک حمله قلبی یا سکته مغزی هستند و یا آن هایی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به شوره سر باشند.

8- رژیم غذایی 

مصرف ناکافی غذاهای حاوی روی، ویتامین B و دیگر انواع چربی ها، می تواند احتمال ابتلا به شوره سر را افزایش دهد.

9- استرس روانی

غالبا بین استرس و بسیاری از مشکلات پوستی ارتباطی وجود دارد.

10- سن

ابتلا به شوره سر بیشتر در دوران نوجوانی تا میان سالی رخ می دهد اما با این حال می تواند در کل مدت زندگی فرد نیز اتفاق بیافتد. شوره سر احتمالا به دلایل مرتبط با هورمون ها، مردان را بیشتر از زنان تحت تاثیر قرار می دهد.

بیشر بخوانید : درمان ریزش مو با استفاده از فیناستراید

عوارض

موارد شدیدتر می توانند بیانگر یک مشکل پوستی بوده و باید توسط پزشک معاینه شوند. شوره سر به ندرت عوارض به وجود می آورد و معمولا نیازی به مشورت با پزشک نیست. با این حال گاهی اوقات می تواند نشانه یک وضعیت پزشکی جدی تر باشد. در صورت رخداد موارد زیر فرد باید به دنبال مراقبت پزشکی باشد:

  • علائمی از عفونت مانند قرمزی، حساسیت به لمس یا تورم وجود دارند.
  • شوره سر بسیار شدید بوده یا پس از درمان های خانگی ادامه پیدا می کند.
  • علائمی از اگزما، پسوریازیس یا بیماری پوستی دیگری وجود داشته و پوست سر به شدت احساس خارش دارد.

عوارض شوره سر نادراند اما ممکن است در نتیجه استفاده از یکی از روش های درمانی به وجود آیند. در صورتی که یک شامپو یا درمان پوست سر سبب تحریک پذیری شود، فرد باید استفاده از آن را قطع کرده و از داروساز خود بخواهد تا شامپویی دیگر را به او پیشنهاد دهد.

افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف مانند افراد مبتلا به ویروس یا بیماری ایدز باید در ارتباط با هرگونه شوره سر از پزشک خود سوال کنند.

شوره سر در نوزادان

شوره سر در نوزادان

سبوره نوزادی نوعی از شوره سر است که نوزادان تازه متولد شده و شیرخواران کم سن را تحت تاثیر قرار می دهد. نوزادان تازه متولد شده و شیرخواران کم سن اغلب نوعی شوره سر به نام کلاه گهواره (cradle cap) یا سبوره نوزادی دارند. در این وضعیت، نواحی زرد رنگ، چرب و فلس مانندی بر روی پوست سر وجود خواهد داشت.

سبوره نوزادی اغلب در دو ماه اول پس از تولد پدیدار شده و تا چند هفته یا چند ماه ادامه پیدا می کند. به آرامی شستن سر نوزاد به وسیله شامپو بچه و همچنین اعمال روغن بچه به پوست سر می تواند به پیشگیری از تشکیل شدن پوسته ها کمک کند. در صورتی که علائمی از ترک خوردگی یا عفونت وجود داشته و یا خارش، تورم، خونریزی و انتشار به دیگر نواحی بدن رخ دهد، مراجعه به پزشک ضروری می باشد.

راه حل های جدید درمان شوره سر

تحقیقات برای کمک به افراد مبتلا به پسوریازیس و دیگر مشکلات پوستی در حال انجام هستند. بر اساس تحقیقات، چای سبز پتانسیل درمان شوره سر و پسوریازیس را دارد. محققان بر این باورند که فرمولاسیون ویژه ای که بتواند از سد ضد آب پوست عبور کند می تواند با رشد زیاد سلول ها، استرس اکسیداتیو و التهاب مقابله کند. یک تحقیق توسط محققان اروپایی نشان داد که اضافه کردن پادتن های لاما به شامپو می تواند روشی جدید برای مقابله با شوره سر باشد.

کلینیک کاشت مو آرا سیما ، یکی از بهترین کلینیک درمانی و پیوند مو می باشد. این کلینیک متخصص کاشت مو ، کاشت ابرو و کاشت ریش می باشد. برای مشاوره در خصوص بیماری های پوست و مو و یا کاشت مو با ما تماس بگیرید.

نکات مهم درمانی برای بیماران

زمان طولانی درمان

مثل همه بیماریهای پوست درمان شوره سر نیز طولانی مدت است.  بنابراین با صبر و حوصله و دقت دستورات دارویی را دنبال کرده و انتظار معجزه نداشته باشید. انتظارات شما از درمان بایستی منطقی و واقع گرایانه باشد. لطفاً به یاد داشته باشید که عوامل زیادی در بروز و تشدید این عارضه دخالت دارد. از اینرو امکان تأثیر درمان در بسیاری از آنها میسر نمی باشد. لذا اثر داروها آهسته بوده و نبایستی ناامید شوید.

پرهیز از درمان ناقص

بدترین چیز در درمان بیماری های پوستی، درمان کوتاه مدت و ناقص می باشد. از گوش دادن به توصیه های درمانی دیگران و یا استفاده از داروهای خانگی و عطاری و یا داروهای دیگران بپرهیزید. زیرا این کارها بجز اتلاف وقت و پول شما، تأخیر در درمان صحیح و بدبینی نسبت به درمان فایده دیگری ندارد.

اگر با شروع درمان احساس بهبودی کردید هرگز داروهایتان را سرخود قطع نکنید. زیرا دیر یا زود علائم بیماری عود می کنند و این بار ممکن است حتی شدیدتر از بار اول بوده و به سهولت دفعه اول به درمان جواب ندهد. هرگونه سؤال و یا ناراحتی از ناحیه درمان دارید فقط با پزشک معالج خود درمیان بگذارید. عوض کردن سریع پزشک (اگراحساس می کنیدکه زودخوب نشده اید و یا روند درمان باب میل شم انیست) به نفعتان نیست. در این مواقع بهترین کار مراجعه به پزشک قبلی و در میان گذاشتن مشکلات است.

در محیط های پر استرس قرا نگیرید

سعی کنید از برخورد با محیط های پر استرس و تنش زا پرهیزکنید. تا آنجائیکه ممکن است از خارانیدن پوست سر خودداری نمائید زیرا این کار باعث ایجاد عفونت شده و مشکل شما را تشدید می کند.

برس و شانه بیمار بایستی نرم و حدالامکان از جنس طبیعی باشد و سایر افراد خانواده به هیچوجه نبایستی از آنها استفاده نمایند.
رژیم غذائی وبهداشت عمومی خود را اصلاح نمائید. خوردن مقادیر زیادی غذاهای چرب و سرخ کردنی (مثل همبرگر، ساندویچ و سیب زمینی سرخ کرده)، نوشابه های گازدار و شکلات می تواند در بروز شوره دخالت داشته باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *