اگزما درماتیت

اگزما (درماتیت)

گاهی اوقات اگزما و درماتیت معادل در نظر گرفته می‌شوند. به هر نوع ضایعهٔ پوستی که ماهیت اصلی و اولیه آن واکنش التهابی باشد درماتیت گفته می‌شود.

اگزما ( درماتیت)

اگزما یا همان درماتیت نوعی بیماری پوستی شایع است. در این مقاله سعی داریم این بیماری معرفی کنیم. همچنین راهکارهای درمانی را به شما توصیه خواهیم کرد.

یکی از شایعترین بیماری های پوست اگزما (درماتیت) می باشد. این بیماری بخصوص در بین خانم ها به ویژه خانم های خانه دار بسیار شایع می باشد. این بیماری معمولاً در اثر تماس پوست با برخی مواد رخ داده و در این حالت بدان «اگزمای تماسی »اطلاق می گردد. اگزمای تماسی به دو دسته کلی تقسیم می گردد:

۱) اگزما تماسی از نوع آلرژیک (حساسیتی)

در این حالت پوست نسبت به مواد خاصی حساسیت دارد. تماس با این مواد باعث ظهور سلولهای مخصوصی در پوست می گردد. این سلول ها ملکول های محرک کننده بافتی ترشح نموده و بدنبال آن قرمزی،خارش وپوسته ریزی ظاهرمی شود. بیمار پوستش را خارانیده و با این کار عفونت هم به اگزما اضافه می شود در نهایت پوست دست خشک، خشن، ضخیم (مثل چرم) و دارای پوسته و ترک های دردناک می گردد. تخمین زده شده که ۲ درصد افراد جامعه دارای این نوع اگزمای تماسی دست می باشند.

اگزمای تماسی از نوع تحریکی

اگزمای تماسی از نوعی تحریکی بر اثر تماس پوست با برخی مواد ایجاد می شود. موادی که بیشتر مسئول بروز این حالت هستند عبارتند از:

شوینده ها و دترژانت ها (مثل وایتکس وغیره)، موادآرایشی، فرآورده های نفتی، سیمان، اسیدها وموادقلیایی. لازم به تذکر است که هرکس به مدت طولانی و زیاد با آب و مواد پاک کننده سر و کار داشته باشد خواه ناخواه مبتلا به این عارضه می شود. لذا بروز آن در آشپزها، خانم های خانه دار، مادرانی که بچه کوچک دارند (تعویض کهنه) و شغل های خدماتی دور از انتظار نیست. مگر اینکه مراقبت و محافظت دقیق و مرتب از پوست دست بعمل آید. در اینجا هم اصل کلی درمان، پرهیز از تماس مستقیم با مواد تحریک کننده است.

بیشتر بخونید : درماتیت سبوره و راه های درمان آن

توصیه های کلی به خانم های خانه دار و اشخاص دارای اگزما (درماتیت) پوست

از صابون کمتر استفاده کنید

سعی کنید که در طول روز حداکثر  ۳ بار دستهایتان بطور مستقیم با آب و صابون تماس داشته باشد. انجام این کار در ابتدا مشکل است.(بخصوص برای خانم های ایرانی که اکثراً تا حدی وسواس شستن دارند). ولی باکمی تمرین و ظرف مدت کوتاهی این مسئله جا خواهد افتاد. بطور مثال میتوانید تنظیم کنید که فقط در هر بار وضو گرفتن، دست با آب تماس مستقیم داشته باشد(آب ولرم بهتراست). بلافاصله پس از شستشو یا استحمام با استفاده از یک حوله نرم پوست را خشک کنید. حداکثر ظرف ۵-۳ دقیقه از کرم نرم کننده استفاده نمایید. از همین کرم در طول ساعات بیداری هم بایستی به دفعات و مکرراً استفاده شود (ساعتی یکبار خوب است).

استفاده مداوم از کرم مرطوب کننده

چون پوست افراد اگزمایی معمولاً خشک است استفاده مرتب از کرم مرطوب و نرم کننده خیلی خوب بوده وتوصیه می شود. در مورد نوع و مارک کرم مصرفی حتماً با متخصص پوست مشورت کنید و هیچگاه سرخود آنرا از داروخانه نخرید. علت این است که شما میخواهید این کرم را روزانه مکرراً استفاده نمائید.  اگر آن کرم به هر دلیل مناسب پوست جنابعالی نباشد بسیار مضر بوده و چه بسا مشکل دستتان را بدترکند.

مواد غذایی آلرژی دار استفاده نکنید

ارتباط خوردن مواد غذایی با اگزمای تماسی دست دقیقاً مشخص نیست. اگر فکر می کنید رابطه ای بین بیماری شما و ماده غذایی خاصی وجود دارد بهتر است حداقل برای۳ ماه آن ماده غذایی خاص را از رژیم خود حذف نمائید. البته لازم به تذکر است که گاهی تماس دست با محتویات آن ماده غذایی در حین خوردن موجب بروز اگزما شده یعنی ورود آنها به دستگاه گوارش نقشی در اینجا ندارد.

از استرس بپرهیزید

داشتن آرامش فکری و پرهیز از استرس در کلیه مراحل زندگی و برای هر کس (بیمار یا سالم) بسیار مفید است. فشارهای روحی و روانی (خصوصاً افسردگی) تشدید کننده اگزما هستند. به این نکته خیلی دقت کنید.

از مصرف مواد آرایشی، عطریات، اسپری های خوشبو کننده و سیگار حدالامکان پرهیز نمائید.

.

از دستکش استفاده کنید

جهت کارهای منزل حتماً از دستکش استفاده کنید. دستکش پوشش محافظی است که پوست گرانبهای دست شما را از گزند مواد آسیب رسان خارجی حفظ می کند. دیده شده است که خانم های خانه دار برای وسایل آشپزخانه و منزل کاور (پوشش پلاستیکی) هیه کرده و آنها را با دقت می پوشانند ولی در مورد پوست ارزشمندخود که هدیه خداوند بوده و جانشین ندارد اهمال کرده و بهانه می گیرند که با دستکش نمی توان کارهای منزل راانجام داد یا ظرفها خوب تمیز نمی شوند ولی این بهانه ها حتی اگر صحیح هم باشند هیچ فایده ای بحال فرد ندارد. اگردستکش بطور منظم و مرتب استفاده نشود دیر یا زود پوست خراب شده و هیچوقت بحال اول (حتی بادرمان) برن می گردد. پس تا دیر نشده به فکر باشید.

از صابون ملایم استفاده کنید

صابون مورد مصرف بایستی ملایم، خنثی و یا چرب باشد. یک اشتباه رایج این است که فرد فکر می کند چون صابون را پزشک تجویزکرده است لذا حتماً بایستی در هر بار شستن دست، صابون هم استفاده شود. این فکر سیار غلط است زیرا حتی درمورد صابون طبی هم هر چقدر کمتر دست با صابون تماس داشته باشدبهتراست. و فقط وقتیکه واقعاً صابون لازم است بایستی از صابون استفاده نمود. درحمام هم بهتراست ازهمین صابون استفاده شود.

لباس های نرم بپوشید

بهترین جنس لباس برای شما نخی خالص(کتان) است و بایستی از پوشش های پشمی، نایلونی، پلاستیکی و کلاً مواد مصنوعی استفاده نکنید. درضمن لباس باید نرم و لطیف با حداقل پرز و نسبتاً آزاد (نه تنگ نه گشاد) باشد.

از محیط های آلوده دور باشید

دما و رطوبت محل کار و منزل شما بایستی متعادل و سیستم تهویه منزل بخصوص آشپزخانه مناسب باشد. از هر موقعیت و مکانی که ذرات معلق در هوا باشد، پرهیز کنید (عدم استفاده ازگیاهان گل دار در منزل، استفاده از موکت کم پرز بجای قالی و جاروبرقی بجای جاروی دستی و غیره). شغل هائی را که با گرد و غبار،مواد شیمیائی، رطوبت زیاد، استرس فیزیکی و روحی شدید همراه میباشند، انتخاب نکنید.

ورزش سنگین نکنید

از انجام فعالیت های بدنی که با تعریق زیاد همراه است، خودداری کنید.

غذای سالم بخورید

از خوردن نوشیدنیهای حاوی رنگهای خوراکی و مواد شیمیائی افزوده شده، قهوه، کاکائو، شکلات، تنقلات مثل پفک نمکی، سوسیس و کالباس، کنسرو بخصوص کنسروهای مانده ،سس، ادویه جات و فلفل پرهیز کنید. همجنین از خوردن هر گونه ماده خوراکی که بین آنها و بیماری تان رابطه ای احساس میکنید، خودداری نمائید.
از خارانیدن موضع اکیداًخودداری کرده و در عوض داروهای ضد خارش را که تجویز شده است، مصرف نمائید. اگر داروها مؤثر نبوده یا عارضه داده اند (مثل خواب آلودگی) با متخصص پوست خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید : علائم پسوریازیس چیست؟

توصیه هایی برای اگزما کهنه بچه

۱)تا آنجا که ممکن است مدت زمانی را که بچه بدون کهنه است افزایش داده و در صورت استفاده از کهنه به محض خیس شدن آن را تعویض نمایید.

۲)پس ازهربار تعویض کهنه ناحیه مربوطه را با آب ولرم (بدون استفاده ازصابون و الکل) به آرامی بشویید.

۳) ازکهنه نخی به تنهایی و بدون بکاربردن پلاستیک استفاده شود. کهنه بایستی بطور کامل و با دقت با آب گرم شسته شود و از صابون مخصوص کهنه بچه استفاده کنید. کهنه ها را در زیر نور آفتاب و در هوای آزادخشک کنید.

۴) هنوز بدرستی مشخص نشده است که آیا استفاده از پوشک (نسبت به کهنه) در کاهش بروز اگزمای کهنه بچه مؤثر است یا خیر؟. (لفظ اگزمای کهنه بچه بدلیل محل خاص بروز این فرم از اگزما بوده و لزوماً به معنای این نیست که وجود کهنه درآن دخالت دارد.)

۵) از گرم کردن بیش از حد اطاق بچه خودداری کنید.

۶) اگزمای کهنه بچه در بچه هایی که شیر خشک می خورند شایع تر است.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *